MICROLIFE АПАРАТ ЗА КРЪВНО ЗА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ BP AG1-30

MICROLIFE АПАРАТ ЗА КРЪВНО ЗА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ BP AG1-30

34.39 лв.
ОНЛАЙН ЦЕНА
Код на продукта: 36774
Наличност: В наличност
Прегледан 1717 пъти
Обявените цени са валидни само при покупка онлайн
и може да се различават от цените във физическите ни обекти!

Описание на продукта

MICROLIFE АПАРАТ ЗА КРЪВНО ЗА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ BP AG1-30


1. Въведение
1.1 Модел
1.2 Важни указания за самостоятелно измерване на кръвното налягане

2. Важна информация относно кръвното налягане и неговото измерване
2.1 Как възниква високото или ниското налягане?
2.2 Кое налягане е нормално?
2.3 Какво да се прави, ако редовно се отчита високо или ниско налягане?

3. Съставни части на апарата за измерване на налягането

4. Извършване на измерването
4.1 Преди измерването
4.2 Често срещани грешки
4.3 Слагане на маншета
4.4 Процес на измерването
4.4.1 Съединяване на маркуча на стетоскопа с главата на стетоскопа
4.4.2 Помпане на маншета
4.4.3 Измерване на систолното артериално налягане
4.4.4 Измерване на диастолното артериално налягане
4.4.5 Записване на измерването

5. Съобщение за грешка. Неизправност

6. Грижа за апарата и допълнителна калибровка

7. Гаранция

8. Съответствие на стандартите

9. Технически данни

1. Въведение

1.1 Модел
Апаратът за измерване на кръвно налягане е неавтоматичен механичен апарат, който се използва за ръката над лакътя. Апаратът дава достоверни резултати и притежава превъзходни експлоатационни характеристики при добра цена. BP AG1-30 Ви осигурява точни и съгласувани измервания, чрез съвременен безконечен механизъм с изпускателен клапан и ергономична гумена круша, снабдена с клапани. Вграденият стетоскоп и металният D-пръстен на маншета значително улесняват използването на апарата. Освен това маншетът от устойчив материал, висококачествената опора на апарата и анероидния измерител на налягането осигуряват добра съгласувана работа. Апаратът се съхранява в портативна найлонова чанта.
Внимателно прочетете това ръководство и го пазете. Ако имате допълнителни въпроси по отношение на артериалното налягане и неговото измерване, консултирайте се с вашия лекар.

Информация относно безопасността!
1.2 Важни указания относно самостоятелното измерване на кръвното налягане

Помнете: самостоятелното измерване се извършва за контрол, а не за поставяне на диагноза или лечение. Важните показатели на кръвното налягане обезателно трябва да бъдат обсъдени с лекар. В никакъв случай самостоятелно не променяйте изписаните от вашия лекар лекарства или тяхната дозировка.

2. Важна информация за кръвното налягане и неговото измерване

2.1 Как възниква високото или ниското кръвно налягане?
Нивото на кръвното налягане се определя в особен участък на мозъка, така наречения център на кръвообращението, и се регулира от него в зависимост от ситуацията посредством отправяне на обратни сигнали по нервните пътища. За регулиране на кръвното налягане се променя силата и честотата на сърцебиенето (пулса), а също така ширината на кръвоносните съдове (ширината на съдовете се променя чрез малки мускули в стените на съдовете). Нивото на артериалното налягане се променя периодично в процеса на сърдечната дейност: по време на 'изхвърлянето на кръвта' (систоли) показанието на налягането е максимално (систолно показание на налягането), в края на фазата на покой (диастоли) - минимално (диастолно показание на налягането). Показателите на кръвното налягане трябва да се намират в определен нормален диапазон, което е необходимо за предотвратяване на някои заболявания.


2.2 Кое налягане е нормално?
Кръвното налягане се смята за високо, ако в състояние на покой диастолното налягане е повече от 90 мм живачен стълб и/или систолното налягане е повече от 160 мм живачен стълб. В този случай се препоръчва незабавно да се обърнете към лекар. Продължителното задържане на налягането на това ниво представлява опасност за вашето здраве, тъй като то предизвиква прогресиращо повреждане на кръвоносните съдове във вашия организъм. Към лекар трябва да се обърнете и при прекалено ниско кръвно налягане, а именно при систолно налягане по-малко от 105 мм живачен стълб и/или диастолно налягане по-малко от 60 мм живачен стълб. Даже ако измерените показатели на налягането са нормални, препоръчва се с помощта на вашия апарат редовно да контролирате своето кръвно налягане, за да можете своевременно да разпознаете възможните 14 отклонения на налягането и да предприемете необходимите действия. Ако вие минавате курс на лечение за регулиране на кръвното налягане, редовно измервайте кръвното налягане в определени часове и го записвайте в тетрадка. Впоследствие покажете тези записи на вашия лекар.


В никакъв случай самостоятелно не променяйте предписаните от вашия лекар
медикаменти или тяхната дозировка!
 

Таблица на показанията на артериалното налягане на кръвта ( в единици mmHg)  съгласно класификация на Световната Здравна Организация:

  • Хипотония - систолно налягане по-ниско от 100 и диастолно налягане по-ниско от 60 - консултация с лекар;
  • Нормален - систолно налягане между 105 и 140 и диастолно налягане между 60 и  90 - самостоятелен контрол;
  • Умерена хипертония - систолно налягане между 140 и 160 и диастолно налягане  между 90 и 100 - консултация с лекар;
  • Средно тежка хипертония - систолно налягане между 160 и 180 и диастолно  налягане между 100 и 110 - консултация с лекар;
  • Тежка хипертония - систолно налягане над 180 и диастолно налягане над 110 -  незабавно се обърнете към лекар.

 
Други указания:

  • Ако измерените в състояние на покой показатели на налягането не са необичайни, но в състояние на физическа или душевна умора наблюдавате прекалено повишаване  на показателите, то това може да означава наличие на така наречената лабилна  (т.е. неустойчива) хипертония. Ако имате подозрения за това явление,  препоръчваме да се обърнете към лекар.
  • Ако при правилно измерване на кръвното налягане диастолното (минимално) кръвно налягане е повече от 120 мм живачен стълб, трябва незабавно да извикате лекар.


2.3 Какво да правим, ако редовно се отчита високо или ниско кръвно налягане?

  • Обърнете се към лекар;
  • Повишени показатели на кръвното налягане (различни форми на хипертония), които се наблюдават в течение на дълъг период със средна продължителност, са свързани със съществени опасности за здравето. Високото налягане оказва влияние на стените на кръвоносните съдове, които са изложени на опасност от повреждане в резултат на отложения в стените на съдовете (артериосклероза). В резултат на това, важните органи (сърце, мозък, мускули) няма да получават достатъчно кръвоснабдяване. Освен това, при продължително високо налягане възникват структурни повреждания на сърцето;
  • Съществуват редица причини за възникване на високо кръвно налягане. Често се срещат първична (есенциална) хипертония и вторична хипертония. Последната се предизвиква от неправилното функциониране на определени органи. Относно възможните причини за високо налягане се консултирайте с лекар.
  • Ако в резултат на лекарски контрол е установено високо кръвно налягане, а също така за профилактика (предотвратяване) на високото кръвно налягане, вие можете да предприемете някои мерки, които оказват благоприятно въздействие на кръвното налягане. Тези мерки засягат вашия общ начин на живот.


Навици по отношение на храненето (навици за хранене):

  • Старайте се да поддържате нормално тегло, което да съответства на вашата възраст. Намалете излишното си тегло!
  • Избягвайте прекалено да използвате готварска сол.
  • Избягвайте употребата на продукти с висок процент на мазнини.


Предишни заболявания

Последователно, в съответствие с лекарската препоръка, изпълнявайте лечението за следните заболявания, например:

  • Захарен диабет;
  • Нарушаване на обмяната на мазнини;
  • Подагра.


Пушене, алкохол и кофеин

  • Напълно се откажете от пушенето;
  • Употребявайте алкохол само в умерени количества;
  • Ограничете употребата на кофеин (кафе).


Физическо състояние на организма

  • Предварително си направете лекарски изследвания и редовно се занимавайте със спорт;
  • Предпочитайте натоварванията за издръжливост, а не силовите видове спорт;
  • Не се натоварвайте до пълно изнемогване;
  • Ако имате заболявания и/или сте над 40 години, преди да започнете спортните занятия се обърнете към лекар. Той ще ви даде съвет относно възможния вид спорт и интензивността на занятията.


3. Съставни части на апарата за измерване на кръвното налягане

Корпус на апарата: калъф, манометър, маншет, круша с клапан, слушалки, стетоскоп;
Маншет:
Тип АС - 1 М с размер 22 - 32 см или Тип АС - 1 L с размер 32 - 42 см, който може да се купи чрез специална поръчка.
Ръководство за използване, гаранционна карта

4. Извършване на измерването
4.1 Преди измерването

  • Не приемайте храна, не пушете и не извършвайте други възможни усилия непосредствено преди измерването на кръвното налягане. Всички тези фактори оказват влияние на резултатите на измерването. Най-добре поседете във фотьойла в спокойна обстановка приблизително 10 минути, за да снемете вътрешното напрежение;
  • Освободете лявата ръка от дрехата. Не запрятайте ръкав, тъй като той натиска вашата ръка и това ще доведе до неточно измерване;
  • Измервайте налягането винаги на една и съща ръка (обикновено лявата);
  • Старайте се регулярно да измервате кръвното налягане винаги по едно и също време на денонощието, тъй като то се променя в рамките на деня.


4.2 Често извършвани грешки
Измерванията винаги се правят в еднакви условия с цел да се сравнят резултатите от тях. Като правило измерване на налягането се извършва в състояние на покой.

  • Всяко напрежение на пациента, например, опиране на ръката, може да повиши кръвното налягане. Обърнете внимание на това, че тялото трябва да бъде приятно отпуснато, и не напрягайте мускулите за измерваната ръка по време на измерване;
  • Убедете се, че точката на входа на въздушната тръба в маншета е над лакътната тръпчинка и се намира на нивото на сърцето. Ако тази точка се намира с 15 см по-високо от нивото на сърцето, апаратът ще покаже показател на горното налягане примерно с 10 мм живачен стълб по-ниско от истинския показател на вашето налягане и обратно;
  • Изборът на правилния размер на маншета е важно условие, което може да окаже влияние на точността на измерването. Размерът на маншета зависи от обема (радиуса) на вашата горна част на ръката, измерен в центъра. Допустимите обеми са указани на маншета. Ако обемът на вашата ръка е по-голям или по-малък, обърнете се към дилъра.

Предупреждение: използвайте само клинично апробиран оригинален маншет!
Разхлабен маншет и стърчаща настрани въздушна тръба ще доведат до неточни измервания.

4.3 Слагане на маншета

  • Проврете ръката в образувалото се колело така, че въздушната тръба да излиза по посока на вашата долна част на ръката;
  • Сложете маншета на ръката по такъв начин, че неговия край да е на разстояние 2 - 3 см от сгъвката на лакътя на ръката.

Важно! Маркировъчната лента (дълга 3 см) трябва да е непосредствено над артерията на вътрешната страна на ръката.

  • Плътно, но не силно, затегнете маншета, като дръпнете за свободния край;
  • Маншетът трябва плътно да обхваща ръката, иначе резултатът от измерването ще бъде неправилен. Дрехата не трябва да стяга ръката. В противен случай, я свалете;
  • Закрепете маншета по такъв начин, че да приляга удобно и не е прекалено стегнат. Поставете ръката на масата (с дланта нагоре), така че маншета е на височината на сърцето. Уверете се, че въздушната тръба не е огъната;
  • Стойте спокойно в продължение на 2 минути преди да започнете измерването.


Важно! Измерванията могат да се правят не само на лявата, но и на дясната ръка. Но всички измервания трябва да се извършват на една и съща ръка.

4.4 Процес на измерването

4.4.1 Съединяване на маркуча на стетоскопа с главата на стетоскопа
След като маншетът е правилно увит около ръката, съединете маркуча на стетоскопа с главата на стетоскопа, която е вградена в маншета. Убедете се, че работната част на стетоскопа се намира в контакт с кожата и е разположена над артерията. Правилно сложете слушалките за проверка на тона на Коротков по време на измерването. Преди използване на стетоскопа се убедете, че липсват пукнатини в мембраната, слушалките и маркуча. Неправилното поставяне или повреждане на стетоскопа ще предизвикат изменения или лошо предаване на тона, което ще доведе до неточни измервания.


4.4.2 Напомване на маншета

Затворете въздушния клапан, който се намира на гумената круша, като завъртите винта по посока часовниковата стрелка. Не затягайте много силно. Стискайте равномерно гумената круша с ръка до тогава, докато показателят на датчика не премине над 30 мм живачен стълб над вашето обичайно систолно налягане. Ако вие не сте сигурни в тази величина, отначало напомпете маншета до налягане 200 мм живачен стълб.

4.4.3 Измерване на систолното артериално налягане
Бавно отворете въздушния клапан, завъртете винта срещу посоката на часовниковата стрелка и дръжте работната част на стетоскопа над артерията. За точни показания е важна правилната скорост на изпускане на въздуха от маншета. Затова трябва да използвате по-нататък скорост на изпускане на въздуха 2 - 3 мм живачен стълб или да сваляте по едно  две деления на датчика при всяко свиване на сърцето. Не напомпвайте маншета по-дълго, отколкото е необходимо. Когато маншетът започне да изпуска въздух, трябва внимателно да слушате тоновете през стетоскопа. Забележете показанието на датчика след като чуете ясно ритмично чукане или биене. Това показание е величината на систолното артериално налягане. Слушайте внимателно и се запознайте с тоновете на сърдечните свивания (Коротков).

4.4.4 Измерване на диастолното артериално налягане

Позволете на налягането да пада при същата скорост на изпускане на въздуха. Когато се стигне показанието на диастолното налягане, звукът на биене престава да бъде чуван. Напълно изпуснете въздуха от маншета. Снемете маншета от ръката и измъкнете слушалките на стетоскопа от ушите.

4.4.5 Записване на направените измервания
Повторете измерванията минимум два пъти. Не забравяйте да ги записвате, а също и часа и датата на измерване веднага след като извършите измерването. Подходящо време за измерване е сутринта, веднага след сън или непосредствено преди вечеря. Помнете, че единствено вашият лекар притежава квалификацията, необходима за интерпретиране на показанията на вашето артериално налягане.

Забележка:
Не трябва да се повтаря измерването веднага след кратък период от време, тъй като резултатите на измерванията ще бъдат неточни. Преди да повторите измерването е необходимо да почакате няколко минути седнали или легнали.

5. Други вероятни неизправности и тяхното отстраняване
Ако по време на използване на апарата възникнат проблеми, необходимо е да проверите следните точки и да вземете съответните мерки:

Лошо предаване на тона, грешки или страничен шум:
1. Проверете дали слушалките не са запушени или пукнати. Ако не са, убедете се, че те са плътно прилегнали и не са износени.
2. Проверете дали по тръбата няма пукнатини и не е ли прегъната.
3. Проверете дали няма пукнатини в капачката и мембраната на работната част на стетоскопа.
4. Убедете се, че работната част на стетоскопа се намира в контакт с кожата и е над артерията по време на измерване. За да избегнете неточни измервания, изчистете или заменете неизправните детайли.

При напомпване на маншета с гумената круша налягането не се увеличава:
1. Убедете се, че клапанът е затворен;.
2. Убедете се, че маншетът е правилно съединен с гумената круша и манометъра.
3. Проверете не изпускат ли въздух маншетът, тръбата и гумената круша. При откриване на неизправност заменете неизправните детайли.

Скоростта на изпускане на въздуха чрез регулиране на клапана не е 2 - 3 мм живачен стълб:
1. Отделете клапана от крушата, за да проверите дали няма препятствия за въздуха вътре в самия клапан. Премахнете препятствията и повторно опитайте. Ако клапанът не работи както трябва, заменете го с цел да избегнете получаване на неточни  показания от измерването.

В състояние на покой стрелката не се намира на точка 0 (+-3 мм) живачен стълб
1. Убедете се, че при проверка да се постави стрелката на нула, клапанът е напълно отворен.
2. Ако отклонението от нулевото показание е повече от 3 мм живаче стълб, обърнете се към търговската организация за повторна калибровка на манометъра.

Други указания:
Нивото на артериалното налягане варира даже при здрави хора. Следователно, важно е сравняваните измервания винаги да се правят в едни и същи условия (почивка)!

Ако, въпреки всичко, в апарата за измерване на кръвното налягане възникват повреди от технически характер, обърнете се към търговската организация или аптека, в която вие сте купили апарата. В никакъв случай не се опитвайте самостоятелно да ремонтирате апарата!

В случай на самостоятелно отваряне на апарата, гаранцията губи своята сила!

6. Грижа за апарата
Измервателният апарат ще ви служи години при правилна грижа и правилно техническо обслужване. Спазвайте общите правила, посочени по-долу:

  • Не изпускайте апарата;
  • Никога не напомпвайте маншета с повече от 30 мм живачен стълб над вашето обикновено систолно налягане;
  • Защитавайте апарата от екстремални температури, влажност, прах и директни слънчеви лъчи;
  • Никога не се докосвайте с остри предмети до плата, от който е направен маншетът, тъй като може да бъде повреден;
  • Съхранявайте маншета като напълно изпуснете от него въздуха;
  • При никакви обстоятелства не разглобявайте манометъра;
  • Съхранявайте апарата в специална чанта, за да остават неговите детайли чисти;
  • Температура на съхранение: от - 20 С до +70 С при относителна влажност 85 %  (без кондензация);
  • Изтривайте манометъра и гумената тъкан с мека тъкан. Няма необходимост от  стерилна обработка, тъй като частите на манометъра не трябва да бъдат в  непосредствен  контакт с части от тялото на пациента по време на измерване;
  • Отначало махнете гумената круша и почистете залепващата се повърхност,  гумената круша и маркуча с влажна тъкан. Маншетът може да бъде измит със сапун  и студена вода. След това изплакнете маншета с чиста вода и го оставете да  изсъхне на въздух.

Периодична калибровка на апарата
Точността на чувствителните измерителни апарати трябва от време на време да  бъде проверявана. По тази причина препоръчваме периодично, един път на две  години, да проверявате индикацията на статичното налягане. По-подробна  информация за проверка, можете да получите в специализираната търговска  организация, от която сте купили апарата.

7. Гаранция
Апаратът за измерване на артериалното налягане има 2 години гаранционен срок  от датата на закупуване. Тази гаранция покрива апарата и маншета. Гаранцията  не покрива повреди, възникнали в резултат на неправилна експлоатация, случайни  причини, неспазване на ръководството за използване или модификация на апарата,  извършена от трети лица. Гаранцията е валидна единствено в случай на предоставяне на гаранционна карта, попълнена от сътрудник на търговската организация. В гаранционната карта се вписва фамилия на сътрудника и адресът на търговската организация.

8. Стандарти, които се използват

Стандарт на апарата:            EN1060-1 / -2 / 1995; ANSI / AAMMI SP09
Това изделие отговаря на изискванията на Директивата за медицински изделия 93/42/ЕЕС.

9. Технически данни


Тегло: 450 г;
Размери: 175x70xx130 мм;

Температура на съхранение: от -20 С до +70 С, от 15 до 85 % максимална относителна влажност;

Температура на ползване: 0 - 46 С;

Диапазон на измерване: от 0 до 300 мм живачен стълб;

Минимална стъпка на индикация: 2 мм живачен стълб;

Точност на измерването: +- 3 мм живачен стълб в пределите от 18 до 33 С; +- 6 мм живачен стълб в пределите от 34 до 46 С;

Източник на налягане на въздуха: обем мин 200 куб. см създава налягане 300 мм живачен стълб за 4 - 10 С;

Изтичане на въздуха:

Погрешно закъсняване: в пределите от 0 мм живачен стълб до 4 мм живачен стълб.

Комплектация:

1. маншет (размер за възрастни с обиколка на ръката над лакътя 22 - 32 см) с вътрешна камера;

2. гумен балон с клапан;

3. стетоскоп;

4. мека чанта

Възможни са технически изменения.


Производител:  Microlife